تبلیغات
ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن - زنــدگــی نـــامــــهٔ ✥ عـبــیــد زاکـــانــــی ✥

ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن ◕ ‿ ◕ خنـ ــدیــ ـدی . . . موسیــ ـقی ِ بی کـ ـلام اختـــ ـ ـراع شـــ ـــ ــ ـ ـد ♪ ♥ ♫

امکانات سایت

خرید هاست لینوکس
دانلود آهنگ جدید

زنــدگــی نـــامــــهٔ ✥ عـبــیــد زاکـــانــــی ✥

                             
                          
خواجه نظام الدین عبیدالله زاکانی ، شاعر و لطیفه پرداز نامدار ایران ، در قرن هشتم هجری می زیست . وی از خاندان زاکانیان بوده است . زاکانیان تیره ای از اعراب هستند که به قزوین مهاجرت کرده و آنجا ساکن شدند .
عبید به لحاظ وضعیت اجتماعی آن روزگار ، به طنز روی آورد و نظم و نثر خود را وسیله ی حمله به عرف ها و عادات نادرست و مفاسد و معایب طبقهٔ مشخصی از اجتماع قرار داد . 

از آثار برگزیده ی او می توان به مثنوی عشّاق نامه ، کتاب اخلاق الاشراف ، ریش نامه ، صد پند ، لطایف و ظرایف ، رسالهٔ دلگشا ، و بالأخره منظومهٔ معروف موش و گربه اشاره کرد .

وی در حدود سال های 771 و 772 هجری قمری زندگی را بدرود گفت . بنا به اظهار " علامه سیّد علی کمالی دزفولی " ، قرآن پژوه معاصر ، در خاطره ای از اعقاب خود می گوید : « روزی در دزفول باران تندی باریدن گرفت به طوری که بعضی از خانه ها خراب شد و گل و لای در کوچه ها جریان پیدا کرد . بعد از پایان باران و نشست آب در یکی از خانه های نزدیک به محله خراطان ، سنگ قبری مبنی بر اینکه مدفن عبید زاکانی است ، نمایان شد . »

یادش گرامی

درباره سایت

ادبیــاتــــــ
شـــاید نتواند جلوی جنگ و خونریزی را بگیرد ،
شاید نتواند از مرگ یک کودک جلوگیری کند ،
ولـــی می تواند کاری کند که یک دنیا به آن فکر کند .


ژان پل سارتر
.
.
.
.
معرفی کتـــابـــــــــ❤
تحلیـــل و اشــتراکــــــ شعــر❤
جالب انگیز های ادبیاتـــــــــ❤
یادی از بزرگـان ادبــــــ پــارســـی❤

نویسندگان