تبلیغات
ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن - زنــدگــی نـــامــــهٔ ๑ ژولـیــده نیشــابــوری ๑

ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن ◕ ‿ ◕ خنـ ــدیــ ـدی . . . موسیــ ـقی ِ بی کـ ـلام اختـــ ـ ـراع شـــ ـــ ــ ـ ـد ♪ ♥ ♫

امکانات سایت

خرید هاست لینوکس
دانلود آهنگ جدید

زنــدگــی نـــامــــهٔ ๑ ژولـیــده نیشــابــوری ๑

                 

محمدحسن فرحبخشیان معروف به ژولیدهٔ نیشابوری (زادهٔ سال ۱۳۲۰-درگذشتهٔ ۱۹ مهر ۱۳۸۶) شاعر اهل نیشابور بود.

به گفتهٔ خودش از ۱۲ سالگی و پس از آن‌ که شبی در خواب، شخصی او را به شعر گفتن تشویق کرد، سرودن شعر را آغاز کرده بود.

او در وقایع خرداد سال ۴۲ به سرودن شعرهای انقلابی روی‌ آورد که به خاطر آن ۳ سال و ۸ ماه را در زندان گذراند. ژولیده پس از آزادی از زندان ، تا سال ۱۳۵۷، دو بار دیگر و در جمع، ۶ ماه دیگر زندان را تجربه کرد.


طبق گفتهٔ خودش لقب «ژولیدهٔ شوریدهٔ خاکی» را سید محمود طالقانی زمانی که برای اولین‌ بار او را در زندان ملاقات کرده بود برای خطاب کردنش استفاده کرده بود و در دیدارهای بعدی، لقب « ژولیده » را برای او برگزیده بود. ژولیده در دوران جنگ ایران و عراق در جبهه حضور داشت و برخی سروده‌های حماسی وی به آن دوران برمی‌گردد.


ژولیدهٔ نیشابوری، پس از رهایی از زندان قصر، مدتی در ورامین ساکن شد و سپس به وطن بازگشت و در مرحلهٔ دوم از سال ۱۳۶۸ در ورامین سکونت گزید و تا آخر عمر آنجا باقی ماند.

سرانجام، ژولیدهٔ نیشابور، در عصرگاه روز پنجشنبه، نوزدهم مهر ۱۳۸۶ شمسی، در بیمارستان سوم شعبان تهران بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت و پیکرش در گورستان ورامین -موسوم به گلزار شهدای حسین رضا- در کنار فرزندش دفن شد.


درون مایهٔ اغلب سروده‌های این شاعر، مذهب، مدح اهل بیت، انقلاب و جنگ ایران و عراق می‌باشد. از او تاکنون بالغ بر ۳۰ اثر در قالب کتاب و جزوه مشتمل بر مجموعه آثاری از قبیل: «گلبانگ عشق»، «ای قلبها بسوزید»، «ای چشمها بگریید»، «چه کنم، دام می‌سوزد» و… منتشر شده و برخی از این آثار بیش از ۱۵ بار تجدید چاپ شده‌اند. از دیگر آثار ژولیده کتابی است که در آن زیارت عاشورا را به زبان شعر درآورده‌ است.


ஜ یادش گرامی 

درباره سایت

ادبیــاتــــــ
شـــاید نتواند جلوی جنگ و خونریزی را بگیرد ،
شاید نتواند از مرگ یک کودک جلوگیری کند ،
ولـــی می تواند کاری کند که یک دنیا به آن فکر کند .


ژان پل سارتر
.
.
.
.
معرفی کتـــابـــــــــ❤
تحلیـــل و اشــتراکــــــ شعــر❤
جالب انگیز های ادبیاتـــــــــ❤
یادی از بزرگـان ادبــــــ پــارســـی❤

نویسندگان