تبلیغات
ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن - زنـــدگــی نــامـــــه ✧ رهــی مُــعیّــری ✧

ادبـیــات ، نـبـ ـ ـــ ـض ِ سـخـــن ◕ ‿ ◕ خنـ ــدیــ ـدی . . . موسیــ ـقی ِ بی کـ ـلام اختـــ ـ ـراع شـــ ـــ ــ ـ ـد ♪ ♥ ♫

امکانات سایت

خرید هاست لینوکس
دانلود آهنگ جدید

زنـــدگــی نــامـــــه ✧ رهــی مُــعیّــری ✧

                          

محمدحسن مٌعیّری متخلص به « رهی » در دهم اردیبهشت ماه 1288 در حالی که مدّت کوتاهی از مرگ پدرش می گذشت ، در تهران متولد شد .

رهی پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه ، به دلیل علاقه ی زیاد به شعر و موسیقی و نقاشی ، به تحصیل در این حوزه پرداخت . او پس از پایان تحصیلات دبیرستانی به استخدام دولت در شهرداری درآمد و پس از چند سال به وزارت پیشه و هنر منتقل شد و به ریاست اداره کلّ انتشارات و مطبوعات رسید .

رهی طی دهه سی ، از آنجا که دستی قوی در نوشتن نظم طنز و فکاهیات داشت ، اشعار طنزآلود و پر نیش و نوش انتقادی - سیاسی و اجتماعی خود را با نام ها و امضاهای «  زاغچه » ، « شاه پریون » و غیره در روزنامه های « توفیق » ، « بابا شَمَل » و سایر جراید به چاپ رساند .

وی به اقتضای شغلش به مجالس فرهنگی خارج از کشور بسیار سفر می کرد که از جمله ی آن سفرها می توان به ترکیه ، شوروی ، ایتالیا و فرانسه اشاره کرد . به همین دلیل او در مجامع ادبی و شاعرانه ی بیرون از مرزها هم مشهور بود .

رهی بعد از بازنشستگی از کار اداری ، به خدمت کتابخانه ی سلطنتی درآمد و از ابتدای دهه ی 1340 در رادیو با " داوود پیرنیا " در انتخاب شعر همکاری داشت و وجودش در شورای شعر رادیو بسیار مؤثر بود .

رهی در سال 1346 به سرطان مبتلا شد و برای مداوا به لندن رفت . اما درمان مؤثر واقع نشد و در 24 آبان ماه 1347 هجری شمسی از دنیا رفت و پیکرش را در قبرستان « ظهیرالدوله » تجریش دفن کردند .

 یادش گرامی

                          
                                                            
                            ۞  آرامگاه رهی مٌعیّری ـ قبرستان ظهیر الدوله ۞

درباره سایت

ادبیــاتــــــ
شـــاید نتواند جلوی جنگ و خونریزی را بگیرد ،
شاید نتواند از مرگ یک کودک جلوگیری کند ،
ولـــی می تواند کاری کند که یک دنیا به آن فکر کند .


ژان پل سارتر
.
.
.
.
معرفی کتـــابـــــــــ❤
تحلیـــل و اشــتراکــــــ شعــر❤
جالب انگیز های ادبیاتـــــــــ❤
یادی از بزرگـان ادبــــــ پــارســـی❤

نویسندگان